Oszczędzanie jednym przychodzi łatwo, a dla innych stanowi ogromną trudność. Jednak chyba każdy zgadza się z tym, że warto oszczędzać pieniądze. Ale jak to dziś robić? Czy istnieją uniwersalne sposoby na naprawę domowego budżetu?
Po pierwsze: kontrola
Aby w ogóle zacząć oszczędzanie najpierw należy sprawdzić jak wygląda domowy budżet miesięczny. Niby każdy wie ile zarabia i jaką część tych pieniędzy wydaje, ale już ciężko określić na co ile przeznaczamy. Dobrze jest pilnować przez cały miesiąc wydatków, grupując je na konkretne kategorie. Dzięki temu wiemy ile pieniędzy należy odliczyć na wydatki stałe i niezbędne, a ile możemy zaoszczędzić na zbędnych przyjemnościach. Można robić to starą metodą, prowadząc zeszyt przychodów i wydatków lub po prostu skorzystać z jednej z aplikacji do oszczędzania.
Na zakupy tylko z listą
Wiele osób nie robi list zakupów, twierdząc że „lista jest w głowie”. Jednak takie podejście zdecydowanie nie sprzyja oszczędzaniu. Często chodząc do marketu bez spisania tego co jest nam potrzebne, po prostu krążymy po alejkach i kupujemy zbędne rzeczy kuszeni promocjami lub tylko widokiem z półek. Tymczasem wystarczy zrobić listę i trzymać się jej. Można wykorzystać do tego aplikację na telefon, w której odznaczamy to co już zostało kupione. Dobrym pomysłem na spis rzeczy do kupienia jest poukładanie ich alejkami od wejścia do wyjścia ze sklepu. Wówczas istnieje mała szansa, że zboczymy z drogi i zagubieni w obcych alejkach kupimy nadprogramowe rzeczy.
Kupuj przez Internet
2021 rok szczególnie mocno pokazał, jak zbawienne mogą być zakupy online. Nie tylko są niezwykle szybkie i wygodne, ale również mogą być sporo tańsze. Sklepy internetowe często udostępniają klientom kody rabatowe lub promocje, a wysyłka w wielu jest darmowa. Poza tym zakupy online pozwalają o wiele łatwiej porównać oferty niż w przypadku zakupów stacjonarnych. Warto dodawać przedmioty do „ulubionych”, jeśli nie potrzebujemy ich w tej chwili i śledzić ceny, gdyż mogą one ulec obniżeniu. Szczególnie korzystne są sezonowe wyprzedaże.
Przygotowuj posiłki do pracy
Jedzenie na zamówienie potrafi pochłonąć dużą część domowego budżetu. Dlatego kiedy tylko to możliwe najlepiej przygotowywać posiłki samemu. O wiele taniej wyniesie nas przyrządzenie domowej sałatki z kurczakiem niż jej zamówienie, dlatego warto poświęcić kilka minut i zaoszczędzić pieniądze. Posiłki do pracy można przygotowywać nawet dzień wcześniej, a duży lunch box z przegródkami będzie o wiele lepszą inwestycją niż zamawianie lunchu.
Nie kupuj pod wpływem impulsu
Chyba każdy z nas zna sytuację, kiedy coś spodobało się na tyle, że już w tym momencie chcieliśmy to mieć. Jednak takie zakupy to łatwa droga do zrujnowania domowego budżetu. Wydawanie pieniędzy powinno być przemyślane i zaplanowane. Jeśli będziemy kupować niepotrzebne rzeczy za każdym razem kiedy wpadną nam w oko nie tylko nie odłożymy pieniędzy, ale również możemy zburzyć dotychczasowe oszczędności. Dlatego właśnie nie warto robić zakupów szybko i od razu w chwili kiedy po raz pierwszy coś zobaczyliśmy.
Wypróbuj tańsze marki
Warto pamiętać o tym, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Podczas codziennych domowych zakupów można zaoszczędzić dość spore pieniądze, w zależności od tego jakiej marki produkty wybierzemy. Oczywiście nie należy kupować najtańszych wędlin czy mięsa, którego jakości nie jesteśmy pewni. Jednak skład wielu produktów na sklepowych półkach wcale się od siebie nie różni, a o cenie decyduje logo na opakowaniu. W takiej sytuacji warto wypróbować tańszy z nich i sprawdzić czy jakość i smak rzeczywiście odbiegają od tego droższego.
Kupuj taniej ale z głową!
Czy można kupić coś tanio i dobrej jakości? Można! Możemy podać tutaj bardzo prosty przykład. Wybierając się na zakupy zamienników do drukarek możesz znacząco obniżyć koszty eksploatacji urządzeń drukujących. Zamienniki to dzisiaj doskonała forma oszczędzania, która może okazać się nawet pierwszoplanową, albowiem wielu producentów zamienników dostarcza na rynek wysokiej jakości alternatywne materiały eksploatacyjne, które z powodzeniem mogą zastąpić oryginały. Jeżeli dużo drukujesz w domu lub w swojej firmie, zamienniki pomogą w oszczędzaniu.
Pamiętaj jednak, że nie zawsze taniej oznacza lepiej. Tak jest na przykład w przypadku kosmetyków, gdzie spora ich część jest tańsza, ale zawiera jednocześnie więcej konserwantów i dodatków, które mogą okazać się szkodliwe. Zawsze przed zakupem sprawdzaj, czy aby faktycznie dany produkt będzie spełniał Twoje oczekiwania. Jeśli nie masz wystarczająco dużo informacji, aby podjąć decyzję, zapytaj znajomych co sądzą na dany temat.
Nie zadłużaj się
Kredyty potrafią zrujnować domowy budżet. Dlatego nie warto za wszelką cenę kupować czegoś na co nas nie stać, jeśli nie jest to nam potrzebne. Nawet przy niskim oprocentowaniu musimy liczyć się z tym, że jakąś część pieniędzy po prostu stracimy. Często dochodzi do tego również prowizja banku, którą należy opłacić. Jeśli stać nas na spłacanie rat kredytu to również będzie nas stać na odłożenie tej samej kwoty co miesiąc, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. A różnicę między kosztem kredytu, a odłożonymi pieniędzmi możemy zainwestować i jeszcze pomnożyć swoje oszczędności.
Metoda małych kroków
Oszczędzanie wymaga cierpliwości. To oczywiste, że przy budżecie 4 tys. zł odłożenie 3 tys. zł każdego miesiąca jest wręcz nierealne, biorąc pod uwagę koszty życia. Chcąc oszczędzać należy przede wszystkim wyznaczać realne cele. Warto zwracać uwagę na te pozornie błahe rzeczy, które w skali roku mogą generować spore wydatki, takie jak cieknący kran czy niepotrzebnie włączone światło. Nawet kiedy możemy zaoszczędzić raptem kilka złotych korzystajmy z tego. W skali miesiąca, roku czy kilku lat może to zaowocować dużymi kwotami. W oszczędzaniu ważne są realne założenia oraz dyscyplina. Staraj się odkładać jakąś część pieniędzy nie na końcu, a na początku miesiąca. Wówczas masz pewność, że nie wydasz więcej niż sobie założyłeś podczas planowania miesięcznego budżetu.
Dodaj komentarz