Zakupy mebli to dla jednych wyczekiwany moment, ponieważ wreszcie można kupić coś ciekawego i emocjonującego, co zmieni wystrój naszego wnętrza niezależnie od tego, czy mówimy tu o przestrzeni biurowej, czy domowej. Dla innych osób jest to przede wszystkim stres, ponieważ wydaje się duże pieniądze, z efektem zakupy trzeba się będzie mierzyć przez dłuższy czas, a ewentualnych błędów nie będzie się dało poprawić. Oba te typy osobowości zadają sobie pytanie, czy lepiej jest kupować meble w sklepach tradycyjnych, czy raczej skierować swój wzrok w stronę uchodzących za nowocześniejsze sklepy internetowe? Uprzedzając nieco fakty, różnice wcale nie są takie wielkie, a niejednokrotnie widać je przede wszystkim na rachunku.
Sklepy stacjonarne
Sklepy stacjonarne to najczęściej tak zwane wzorcownie mebli. Co to oznacza? Nic innego niż to, że rzeczy, które widzimy na wystawie, wcale nie są na sprzedaż, a przynajmniej nie bezpośrednio i nie od razu. Są one przykładem, wycinkiem z oferty, co też nie powinno wcale nas dziwić, ponieważ dokonując zakupu, najczęściej zdecydujemy się na trochę inną wersję mebla: inny odcień tapicerki, inny rodzaj drewna czy zestaw meblowy o trochę innej konfiguracji. To jest zupełnie normalne, więc rzeczy z wystawy nie są nam bezpośrednio potrzebne. Na wyprodukowanie mebli zgodnie z naszymi potrzebami zwykle poczekamy. Czasami trochę krócej, czasami trochę dłużej. Od ręki dostaniemy tylko te rzeczy, które już są gotowe, lub które produkowane są masowo, jak na przykład robi to pewna szwedzka firma.
Największą zaletą sklepu stacjonarnego na pewno jest to, że możemy każdy mebel zobaczyć i możemy go też dotknąć. Pomijając fakt, że w przygotowanej przez sklep aranżacji może się prezentować trochę inaczej, niż w naszych warunkach, można powiedzieć, że uzyskujemy dobry ogląd odnośnie tego, na co się decydujemy. Jest to oczywiście ważne, chociaż z drugiej strony, oglądanie mebli w sklepi bardzo często kusi nas przede wszystkim ładnym efektem całościowym, a bardziej lub mniej świadomie pomijamy kwestie związane z realnymi cechami użytkowymi mebli.
Sprzedawca w sklepie meblowym
Problemem jest także cena mebli. Wystawienie mebli, ich przechowywanie, składanie i rozkładanie to wszystko koszty, które sklep stacjonarny musi ponosić, a w efekcie płacimy za to my w czasie kupowania każdego, nawet najmniejszego mebla. Ceny w takich sklepach rzadko są konkurencyjne, a do tego dochodzi fakt, iż ich oferta jest zwykle dość ograniczona. Ile bowiem zestawów wypoczynkowych da się umieścić pod jednym dachem? Ile kompletów mebli biurowych można zaprezentować? Nie jest to wcale kwestia trywialna.
Sklepy internetowe
Przez długi czas nie przychodziło nam do głowy, że meble można kupować przez Internet. Książki? Oczywiście. Elektronikę? Jak najbardziej. Ale meble? Obecnie coraz większy odsetek wszystkich zakupów meblowych to zakupy przez Internet. Najbardziej baliśmy się tutaj kwestii związanych z dostawą, ale szybko się okazało, że są to obawy zupełnie nieuzasadnione. Pomijając bowiem najmniejsze meble, zakup w internetowym sklepie meblowym nie różni się niczym pod względem dostawy z zakupem tradycyjnym. W obu przypadkach ktoś musi nam dowieźć mebel pod drzwi. Inaczej się nie da. Wychodzi zatem na jedno.
Sklepy internatowe wolne są od wspomnianej wyżej wady sklepów tradycyjnych, czyli nie są obciążone kosztami ekspozycji. Każdy mebel wystarczy tylko sfotografować raz i to w zupełności wystarcza. Nie trzeba nawet fotografować wielu wersji tego samego mebla, ponieważ kolorystykę czy materiały można spokojnie zmienić cyfrowo, co da ten sam efekt, a będzie o niebo łatwiejsze. Oznacza to naprawdę sporą redukcję kosztów, dzięki czemu można łatwo zauważyć, że bardzo podobne meble bywają wyraźnie tańsze w sieci.
Internetową możliwość przeglądania wiele osób zaczyna sobie też cenić bardziej od klasycznego oglądania mebli w sklepi. Tutaj można bowiem szybko podmieniać różne wersje mebla, przybliżać i oddalać obraz, obracać go z każdej strony, a czasami nawet zmieniać tło, na jakim się znajduje. Skupienie na pojedynczym meblu pozwala też lepiej ocenić kupowana rzecz, ponieważ nie jesteśmy rozpraszani innymi elementami aranżacji. W klasycznych sklepach nie raz zdarza się, że podobała nam się cała aranżacja, a kiedy zabieramy z niej tylko pojedyncze elementy, efekt wcale nie jest aż taki dobry.
Wystawa mebli w stacjonarnym sklepie meblowym
Na wymiar dostaniemy wszędzie
Na koniec warto wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy, która długo odstraszała klientów od internetowych sklepów z meblami. Mowa tutaj o możliwości zamówienia mebli wykonywanych na wymiar. W sklepach tradycyjnych to standard i zawsze można poprosić o przeróbki. W sklepach internetowych było to kiedyś niemożliwe, ale dzisiaj już praktycznie wszystkie meble zjeżdżają z nowoczesnych linii produkcyjnych. Oznacza to, że można bez problemu poprosić o zmiany w parametrach mebli i nie będzie z tym najmniejszych nawet problemów. Czasami nawet z tego powodu nie pojawią się dopłaty, chociaż na to akurat trudno jest liczyć, ponieważ wymaga to odrobiny dodatkowej pracy.
Dodaj komentarz