Włosy, ich długość i kolor to jeden z najważniejszych atrybutów każdej kobiety. Można z tego atrybutu skorzystać na wiele różnych sposobów, ale zawsze cel będzie jeden: młody i atrakcyjny wygląd. Należy pamiętać, że podstawowym narzędziem do uzyskiwania tego celu jest kolor włosów, ale to zdecydowanie nie wszystko, o co trzeba zadbać w poszukiwaniu promieniejącego wyglądu.

Efekt holistyczny

W pierwszej kolejności należy zrozumieć, że odpowiednie dobieranie koloru włosów do pożądanego efektu to zadanie, które musi się opierać przede wszystkim o umiejętność pogodzenia włosów z derą. Włosy nie są elementem istniejącym gdzieś obok nas, w autonomii oddzielającej je od reszty ciała. Jaki konkretnie kolor należy zastosować, kiedy cera jest dojrzała i wymaga odmłodzenia? Kluczowe znaczenie mają tutaj trzy zasady:

  • Kolor nie powinien kontrastować z cerą, a najlepiej będzie, jeśli będzie harmonizował z kolorem oczu;
  • Kolorystyka powinna być naturalna i nie uciekać w barwy jaskrawe;
  • Wybrany kolor musi skutecznie maskować siwe włosy, jeśli takie się pojawiają.

Kolor musi pasować do typu urody

Kolory odmładzające to kolory komplementarne, czyli takie, które w sposób oczywisty i instynktowny pasują do danego stylu urody. W tej kwestii trzeba się zdać na własne odczucia, które ciężko opisać, ale bez trudno można stwierdzić, kiedy blond włosy są kolorem sztucznym, a kiedy szatynka nosi swoje włosy prawdziwe. Uciekanie do zupełnie innych, niedopasowanych kolorów, zamiast odmładzać, będzie tworzyło dysonans poznawczy u każdego, kto na włosy spojrzy. A to postarza.

Kolor blisko natury

Kolor odmładzający jest kolorem naturalnym, co oprócz dopasowania do typu urody musi oznaczać także możliwą kompatybilność z naturalnym kolorem włosów kobiety. Nie oznacza to oczywiście konieczności całkowitego rezygnowania z jakichkolwiek poważniejszych zmian koloru włosów. Wręcz przeciwnie, jest to raczej zasada, która pokazuje nam, w jaki sposób skutecznie stworzyć płótno dla malarza, by ten mógł potem namalować piękny obraz.

Miseczki z dostępnymi farbami do koloryzowania włosów

Dodatkowe, mniej naturalne kolory można dodawać za pomocą refleksów czy pasemek, a także poprzez rozjaśnianie określonych partii włosów. Naturalna blondynka będzie źle wyglądała z kruczo czarnymi włosami, ponieważ inne włoski na ciele będą do tego nie pasowały, ale jeśli włosy będą przyciemnione w sposób kontrolowany i częściowy, powstanie młody i dynamiczny wizerunek, który będzie przyciągał.

Jakie konkretnie kolory wybierać?

Znajomość podstawowych zasad doboru kolorów pozwala na przejście do zazwyczaj najbardziej ekscytującej części dobierania farby do włosów, czyli wybierania konkretnych kolorów. Wszystko zależy tutaj od punktu wyjścia, więc wybór trzeba opierać o to, jakie włosy będą odmładzane.

Jeśli odmładzamy jasne włosy, dobrym rozwiązaniem będzie bursztynowy blond, który jest ciepły i przyjacielski. Świetnie pasuje do brzoskwiniowej cery i typach urody określanych jako wiosny. W przeciwieństwie do piaskowego blond nie rozświetla cery aż tak bardzo. Warto uważać na popielaty blond, który zazwyczaj pasuje tylko paniom dojrzałym.

Szatynki

Największe pole do popisu maja tak naprawdę szatynki. W ich przypadku można stosować kolory karmelowe, toffi oraz świetlisty brąz. Wszystkie one są niesamowicie wręcz energetyczne, co przekłada się na naprawdę elektryzujący efekt. Co ważne, takie kolory skutecznie odwracają uwagę od wszelkich objawów przepracowania czy przemęczenia, dzięki czemu stanowią znakomite rozwiązanie dla kobiet, które w życiu nigdy się nie nudzą.